Akseki Osman Yüksel Serdengeçti’nin Evi

18 Aralık, 2011

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ

(1917–1983)

“Ben bir dağ çocuğuyum. Küçük bir dağ kasabasında dünyaya gelmişim. Hayata gözlerimi açtığım zaman ilk gördüğüm manzara dağ olmuş. İlk aldığım hava dağ havasıdır. Benim dağlarla akrabalığım çocukluğumdan başlar” diyen Osman Yüksel Serdengeçti, 1917 yılında Antalya’nın Akseki İlçesinde doğdu. Akseki’nin en eski ailelerinden birine mensuptur. Babası Hacı Salim Yüksel, bir zamanların diyanet işleri başkanı olan Ahmet Hamdi Akseki, Ahmet Salim Efendi ile akrabadır.

Osman Yüksel Serdengeçti İlkokulu Akseki’de liseyi Antalya’da okudu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Felsefe bölümüne girdi fakat bitiremedi.1965 -1969 yılları arasında Antalya Millet Vekilliği yaptı. “Serdengeçti” adlı mücadele dergisini çıkartarak fikirleriyle mücadele etmeye devam etti. Serdengeçti dergisinin dışında bir seri kitap yayını da yaptı. Bu eserlerin 11 tanesi teliftir. “Ben şair değilim ama şiirin ne demek olduğunu bilenlerdenim” diyen Osman Yüksel Serdengeçti düşüncelerini şiirlerine yansıtmıştır.

Osman Yüksel Serdengeçti ilim hayatımıza önemli katkılarda bulunmuş ve söz konusu eserlerin okuyuculara tanıtılmasında etkili olmuştur. Zorluklara rağmen mücadelesine devam etmiş olsada bir güçlükle karşılaşmıştır ki; Parkinson hastalığına yakalanmış ve 1983 yılında vefat etmiştir ve Ankara Cebeci Asri mezarlığındaki 560 ada 452 nolu mezara defnedilmiştir.

“Akseki Osman Yüksel Serdengeçti’nin Evi” için 2 Yorum

  1. naime arslan Diyorki:

    Osman abinin mezarı Akseki Hacıilyas Mahallesi değil,Ankara Cebeci Asri mezarlığındaki 560 ada 452 nolu mezara defnedildi……

  2. Ahmet_Sahin Diyorki:

    Osman Abi’nin gerçek mekanı cennet olsun. Verdiğiniz yeni bilgiler doğrultusunda yazı düzeltilmiştir. Teşekkür eder, katkılarınızın devamını bekleriz.

Bir yorum yazın.