Bucakalan Köyü Ömer Duruk Raşitağa Konağı

18 Aralık, 2011

ÖMER DURUK
1921–2005

Ömer Duruk 01/03/ 1921 yılında Akseki’de doğdu. 1933 yılında iş hayatına sermayesiz olarak atıldı. 150 civarında dokuma tezgâhının fason olarak çalıştırıp “Toros” markasıyla kaputbezi üretip satmaya başladı. Bu üretimini bir kısmını da İstanbul’da empirime yaptırıp sultan hamam piyasasında satarak 1935 yılında Akseki’de en çok vergi ödeyen mükellef unvanını kazandı.
Akseki civarındaki ihracata uygun malları İstanbul’a satarak ticari hayatına devam etti. 1938 senesinde Konya’ya taşındı. Konya ve civarında çeşitli işyerleri açtı. Konya’daki 20 senelik ticari hayatı boyunca birçok kere vergi rekortmeni de oldu. 1958 yılında İstanbul’da av hayvanları derisi üzerine ihracat yapmaya başladı. Bunun akabinde aynı şehirde benzin istasyonları, otomotiv yedek parça alım-satım ve servis işlerine başladı. 1968 yıllında Aroma Bursa Meyve Sularının kurucu ortağı ve firmanın İstanbul ve Trakya Bölgesinin başbayisi oldu. 1970 yılında Bakırköy de Gelik Restoran’ını kurdu. Bunun yanında deri ticaretine ek olarak deri işletme tesisleri kurdu. 1988 yılında Alman ortaklı İREKS Gıda Sanayi A.Ş.’nin Çerkezköy’deki fabrikasını kurdu. Aroma A.Ş.’nin yüzde 99’unu satın aldı. Aromanın Bursa Meyve su tesislerine ek olarak su tesislerini ekledi ve Karaman meyve suyu fabrikasını kurarak içecek sektöründeki en hızlı büyüyen şirketlerden biri oldu.
Bunların yanı sıra Türkiye’nin birçok yerinde sosyal amaçlı tesisler kurdu. Birçok amaçlı tesisler kurdu. Birçok vakıf, dernek ve diğer hayır kurumlarında l965 senesinden beri çoğunluğunda başkan olmak üzere çeşitli görevler aldı. Evli 3 erkek çocuk babasıdır.
İlçemiz Yeğen Mehmet Paşa Halk Kütüphanesi üçüncü katına Tümgeneral Ahmet Fehmi Kuzuoğlu Sergi Salonu için 60.000YTL diğer yatırımlar için 13.475.000YTL.harcama yapmıştır.
2005 yılı 16 Ağustos günü vefat etmiştir. Mekânı ve mezarı Akseki’dedir.

“Bucakalan Köyü Ömer Duruk Raşitağa Konağı” için 2 Yorum

  1. Raşit Altıntaş Diyorki:

    Emekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Güzel ve zahmetli çalışmanın bir ürünü bu site. İsmimden de anlayabileceğiniz üzere sitenizde belirttiğiniz Raşitağa konağı bir zamanlar dedeme aitti. Çocukluğumun yaz tatilleri o evde geçmiştir. Hüzünlü ve mutlu anıları vardır. Sayın Ömer Duruk evi yıkılmak üzere iken almış ve restore ettirmiştir. Şu anda ben bile tanıyamıyorum.

  2. ramazan güven Diyorki:

    Zaman hızla gelip geçerken tarihten bir eserin köyümde dimdik ayakta durması beni gururlandırmaktadır.Bu eve sarf edilen emekleri gözümle gödüm ve müşahede ettim. Gerçekten hiçbir masraftan kaçınılmadan orjinaline uygun bir çalışma yapıldı.
    Zamanın tanığı diyebileceğim bu evi herkesin gelip görmesini arzu ederim

Bir yorum yazın.