Bayramlaşmalarımız

18 Aralık, 2011

 

Bayramlar

 

Değirmenlik de bayramlar çok büyük bir coşkuyla kutlanır. Gurbette olanlar bir iki gün önce köye gelirler. Anneleri, babalarını, akrabalarını ziyaret ederler. Bayramda dargınlıklar sona erer, köylüler birbirlerini ziyaret ederek kırgınlıklarını giderirler. Küçükler büyükleri ziyaret ederler. Bayram çocuklar için daha coşkulu geçer. Onlara yeni elbiseler alınır. Şeker ve harçlık verilme adeti vardır. Büyüklerin ellerini öpen çocuklara şeker ve harçlıklarını alırlar. Köyde kardeşlik ve dayanışma duyguları hakim olur. Değirmenlikte bayram, arife günü mezarlık ziyaretleriyle başlar. İkindi namazında sonra toplanan köylüler sırasıyla Medrese, Mezariçi, Yeni mezarlık ve Erenler kabristanını ziyaret ederler. Buna kabir ziyareti denir. Kur’an okunup ahirete intikal etmiş büyükler rahmetle anılır ve Fatihalar okunur. Bayramda erken kalkınır. Güzel ve yeni kıyafetler giyilir. Bayram namazından önce camide yer alınır. İstanbul’dan gelen gurbetçilerle cami dolmuştur. Bayram namazı birlik ve dirlik içinde kılınır. Namaz çıkışı cemaat dağılmaz.

 

1985’den önce caminin önünde (okulun önü) yapılan bayramlaşma, günümüzde kahvenin önü, İbrahim Girgin ve Ömer Baran evlerinin arasında meydanda yapılmaktadır. En öne geçen köyün ihtiyarları, sırayla gelen köylülerle bayramlaşır. Yaş sırasına göre dizilişle çember (halka) oluşturulur. Sırasıyla tekbir-i salavat eşliğinde dönülür. Sırasını bitiren hemen yana durarak halkayı tamamlar. Köyün meydanında bayramlaşmadan sonra evlere gidilerek ev halkıyla bayramlaşılır. Sırasıyla büyüklerin elleri öpülür.

 

O yıl içerisinde rahmetli olup, bayrama insanların evi ‘Kara bayram’ diye ziyaret edilir.  O komşu için bayram günü ‘Kara Bayram’ olarak anılır. Öncelikle cenaze evi ziyaret edilir, Kur’an okunur, akraba ağlaşır ağıtlar yakar. Bizim çocukluğumuzda kurban bayramında et toplardık. Topladığımız etleri ve yiyecekleri alarak köyün yakasına (dağın eteğine) manzaralı bir yere ateş yakardık. Orada çocuklarla eti pişirir yerdik. Köyün yakalarından duman tüter, çocuk sesleri arasında bayram yapardık. Gerçekten çok güzel günlerdi, hoş anların yaşanmasına sebep olmuştur.

Bir yorum yazın.